
Każdy właściciel podmiotu wpisanego do rejestru przedsiębiorców KRS powinien pamiętać o obowiązku aktualizacji danych w KRS. Niestety często zdarza się, że w nadmiarze obowiązków konieczność aktualizacji danych jest ignorowana i niedopełniana w odpowiednim czasie. Warto zaznaczyć, że niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z ryzykiem nałożenia kary na właściciela podmiotu, a w niektórych przypadkach nawet wszczęcie postępowania likwidacyjnego.
Czym jest rejestr KRS?
Krajowy Rejestr Sądowy stanowi najważniejszy zbiór informacji o podmiotach funkcjonujących w Polsce (i nie tylko), a także ich właścicielach. Z informacji zawartych w KRS korzystają m.in. inwestorzy, klienci, kontrahenci, a także banki, organy podatkowe. Z tego powodu ważna jest terminowa aktualizacja danych w KRS – za błędne dane w rejestrze odpowiedzialność ponosi właściciel.
Jakie informacje podlegają aktualizacji danych w KRS?
- adres spółki oraz adres siedziby
- adres do korespondencji
- zakres danych PKD
- zapisy umowy spółki
- dane wspólników oraz osób reprezentujących podmiot
- zakres udzielonych pełnomocnictw
- liczba udziałów objętych przezz wspólników
- dane spółki
Zmiana danych KRS czas oczekiwania
Zgodnie z przepisami prawa, a dokładnie art. 20a ustawy o KRS, sąd rejestrowy w terminie 7 dni powinien rozpatrzyć wniosek aktualizacyjny. Warto jednak tutaj zaznaczyć, że termin wprowadzenia zmian uzależniony jest od pracy sądu KRS. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest złożenie wniosku aktualizacyjnego w momencie pojawienia się zmiany podlegającej aktualizacji.
Błędy wydłużają procedurę aktualizacji
Istotnie należy tutaj zaznaczyć, że wszelkie błędy we wnioskach powodują odrzucenie wniosku lub wezwanie do uzupełnienia braków formalnych.
Przeczytaj także: